Nechte si to radši napsat

Žijeme v době, která slovesnému umění zrovna dvakrát nepřeje. Ba spíše opak je tu pravdou. Knihy jsou pro mnohé z nás zbytečně drahý luxus, který si pořizujeme jenom sporadicky a výhradně ve chvílích, kdy máme uspokojeny i všechny další a často i daleko banálnější potřeby, utrácení za literární počiny je nejednou bráno jako do peněz lezoucí přežitek, čtení pro změnu jako ztráta času, jež jsou peníze.klávesnice psacího stroje.jpg
A není tak vlastně vůbec divu, že je stále méně nejen těch, kdo by byli eventuálně schopni nějakou knihu sami napsat, ale dokonce i těch, pro něž je nadlidským úkolem i vytvoření nějakého daleko kratšího textu. Vždyť k čemu prý vůbec psát dejme tomu dopisy, když stačí SMS? A proč psát ‚zbytečně dlouhé‘ SMS, když si to lze i zde stále ještě zkrátit třeba za pomoci různých symbolů? Proč psát třeba dlouhé ‚to je legrace‘, když stačí smajlík?
Ovšem to dosud vyřčené rozhodně neznamená, že se dokážeme bez napsaných textů obejít. Tyto jsou důležité navzdory tomu, že význam tlustých knih, ale třeba i pouhých daleko kratších textů, klesá. Jsou důležité třeba i jen k pouhé propagaci. Jsou to do značné míry i PR články https://www.seolight.cz/revolucni-pr-clanky, jež ovlivňují to, jestli si ten či onen podnik nebo člověk vydělá na živobytí, jestli se v nějakém ohledu proslaví, jestli se bude vyhřívat na výsluní nebo zapadne v prachu zapomnění.starý psací stroj.jpg
Takový propagační text na ideálním webu prostě dokáže výrazně ovlivnit úspěšnost kdečeho. Ovšem pochopitelně jenom tehdy, stojí-li za to. Když si někdo na internet vyvěsí blábol, který nemá ani hlavu ani patu, který se namísto zajímavostí hemží pravopisnými a stylistickými chybami, který neudrží myšlenku a logiku děje, je nasnadě, že nikoho nepřiláká. V každém potenciálním čtenáři zahlodá červík pochybností, může-li to, co se tu nabízí, stát za to, je-li to propagováno dost možná i krajně ubohým slohovým cvičením, za které by se možná dostalo autorovi kule jako Brno už na základní škole.
A proto je nejednou záhodno využít možnosti a nechat si takový potřebný text napsat. Rozhodně je to lepší než ušetřit pár korun a pak být celému českojazyčnému světu k smíchu.