Vánoce na dluh, ano či ne?

To, že vánoční svátky nějakou tu korunu stojí, není žádné překvapení. Jasno bychom ale měli mít v tom, jakou částku jim hodláme obětovat a koho všeho ze svých příbuzných či blízkých přátel budeme chtít obdarovat. Pro váš přehled a lepší orientaci si udělejte jednoduchý seznam, pokud možno i s typy na dárky. Myslete i na to, že drahý dárek nemusí být zrovna tím pravým a radost můžete udělat i úplnou maličkostí.
telefonující muž
I přes pečlivé plánování může nastat situace, že na dárky prostě dostatek peněz nezbyde a bude na čase hledat jiné řešení. A tak nejčastěji saháme po půjčce. Řešení to není zrovna ideální, ale pokud se bude jednat o rozumnou částku, kterou nebude problém z rozpočtu splácet, potom není důvod, proč tuto variantu nezvolit. Statistiky mluví o 20 % obyvatelstva. Zkuste nejprve snížit částku, kterou jste měli v plánu utratit, vyhýbejte se nesmyslným a nepraktickým dárkům.
Nejčastěji se jedná o účelové úvěry, tedy koupi elektroniky – stolní počítače, notebooky, mobily, kuchyňské spotřebiče. Půjčky se dají poskytnout i na koupi letní dovolené, kterou si pod stromeček můžete nadělit a máte tak společný velký dárek pro celou rodinu.
Na co si dát pozor
Vždy si pečlivě prostudujte úvěrové podmínky, pokud si u dané instituce půjčujete poprvé, o to pečlivěji. Banky se hlavně v této době přehání v tom, na co klienty nalákat, nabízí výhodný úrok, vedení úvěru bez poplatku apod. Televize na nás chrlí reklamy, jak si výhodně půjčit a do toho všeho jsou obchody plné lákavého zboží.  
bankovky a mince
U zboží na splátky máte i možnost získání kreditní karty, čerpání je rychlé a bezproblémové, negativem je vysoký úrok a  RPSN sazba. Podobně je tomu u kontokorentního úvěru, který je spojen s běžným účtem, který užíváte, zde by se mělo jednat pouze o využití dané částky na přechodnou, krátkou dobu. Jako záloha pro případ nouze je to ideální řešení, neboť o něj nemusíte žádat opakovaně.
Ale hlavně, vánoce nejsou jen o drahých dárcích, ale o příjemných setkáních a společně strávených chvílích.