Starožitná pohovka: Originální, snadno opravitelná i velmi pohodlná


Pokud máte rádi originální nábytek, v řetězcích budete mít jen velmi omezený výběr. Ne že by se tak nedaly sehnat i zajímavé kousky, ale nejspíš si za ně připlatíte a rozhodně nebudete jediní, kdo je má doma. Zejména v případě pohovky nebo křesel se tedy určitě vyplatí prozkoumat i nabídku vintage obchodů, bazarů a starožitnictví.

Kůže nebo čalounění?

Výběr je obrovský. Záleží na vašich preferencích i na stylu celého interiéru. Unikátní pohovky s koženým i čalouněným povrchem najdete například v internetovém starožitnictví AntikArt.cz. Většinou jsou opravdu výrazné, a tak se stanou dominantou celého obývacího pokoje. Ladit byste je tedy měli spíše s jednoduššími kousky nábytku a méně výraznými doplňky.

pohovka

U čalouněných pohovek máte výhodu v tom, že se dají poměrně snadno opravit a jejich vzhled bez problému změníte tak, aby se do dané místnosti lépe hodily. I přírodní kůže se ale dá zrenovovat. Pokud je stále v poměrně dobrém stavu, často stačí ji ošetřit speciální sadou pro obarvení a vyživení. V opačném případě doporučujeme nechat opravu na odbornících.

Výhodou je i komfort a dlouhá životnost

Pohovky se vám, stejně jako jiný starožitný nábytek, odmění dlouhou životností. Když jim budete věnovat jen trochu péče a čas od času je vyčistíte, vydrží dlouhé roky ve skvělém stavu. Zároveňbývají příjemně pohodlné a často se na nich sedí lépe než na nových modelech. Je to dáno především výběrem kvalitních materiálů, na kterých se dříve nešetřilo, a také dostatečnou stabilitou.

K nevýhodám starožitných a vintage gaučů pohovek naopak patří vyšší hmotnost a nemožnost je rozložit na části. Na druhou stranu s nimi po nákupu nebo renovaci nebudete mít tolik práce. Místo hodin strávených sestavováním je pouze jednoduše postavíte tam, kam potřebujete, a můžete se pohodlně usadit a relaxovat.