Proč se počítá u dopravy typu kamionová doprava cena za kilometr

V dnešní době není nic zvláštního, že jsou suroviny i zboží přepravovány na vzdálenosti i tisíců kilometrů. K tomu jsou nejčastěji využívány nákladní automobily, byť ani zdaleka nedosahují rychlosti například letadel. Představují však nejlepší kombinaci ceny, rychlosti, spolehlivosti a flexibility, jakou lze v současné době najít.

Je však jasné, že řidiči těchto automobilů chtějí být za svou práci placeni. A není divu, často jsou na dlouhé dny odtrženi od svých rodin a dlouhé hodiny stráví na cestách. Nehledě na odpovědnost, kterou mají za to, aby náklad dovezli v pořádku a včas. Nepomáhá ani fakt, že standardní doba jízdy, kterou musí dodržet, je vypočítána za ideálních podmínek, což je jen málokdy.

kamion1

Jak však spočítat, kolik by měli dostat? Jsou v podstatě pouze dvě možnosti: buď dostanou zaplaceno podle doby, kterou za volantem strávili (a díky knize jízd a palubním počítačům, které jsou dnes již běžnou součástí kamionů, není problém tento čas zjistit), nebo podle ujeté vzdálenosti.

Z těchto dvou se nejčastěji používá u přepravy typu kamionová doprava cena za kilometr. A není divu, jedná se přeci jen o spolehlivější ukazatel. A pokud by byli placeni za čas, pak by bylo poměrně obtížné řešit situaci například na hraničních přechodech, kde nákladní automobily čekají i několik hodin.

kamion2

Ovšem ani počítání mzdy podle vzdálenosti není bez vady. Vezměme si například typickou situaci, kdy se na dálnici vytvoří několikakilometrová kolona, která postupuje velmi pomalým tempem. Zde například řidič, ač stráví třeba hodinu za volantem, popojede v důsledku pouze o pár stovek metrů, zatímco pokud by byla silnice volná, ujel by mnoho kilometrů.

To však znamená, že vlastně přichází o peníze, neboť vydělává pouze tehdy, pokud se jeho automobil pohybuje. Nehledě na fakt, že má zde reálnou možnost, že dostane penále, pokud náklad nepřiveze včas, byť to nebylo jeho vlastní vinou, nýbrž špatnou dopravní situací.

Přesto je to v současné době ten asi nejlepší způsob, jak počítat řidičům mzdu. Nezbývá tedy, než se s tím smířit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup