Jak vybrat kávovar a nezkazit si ráno

Pakliže si chceme vychutnat své oblíbené espresso, jsou pro nás zásadní dvě věci. Neodmyslitelným základem je kvalitní výběr kávových zrn. Chuť výsledného nápoje však z velké části závisí také na kávovaru, který dokáže z kávy vytěžit buď naprosté maximum, anebo si špatným výběrem nebo nezvládnutou obsluhou zničíte chuť i té nejdražší cibetkové kávy.

Pákový kávovar

Čas jsou peníze

Základním kritériem pro výběr kávovaru je samozřejmě cena. I když ani v této oblasti nelze s určitostí říci, že čím dražší, tím lepší, můžete si být jistí tím, že za dva tisíce kvalitu prostě nepořídíte. Poměrně slušný stroj na výrobu kávy pořídit už kolem pěti tisíc korun. Záleží však také na tom, kolik času a péče jste schopni a ochotni do přípravy kávy vložit.

 

Už za pár tisíc lze pořídit poměrně slušné pákové kávovary, nicméně je nutné počítat s tím, že v tomto případě si svou kávu musíte opravdu zasloužit. Tyto přístroje nemají integrovaný mlýnek na kávu, proto je dobré si jej rovněž pořídit. Správný mlýnek by měl mít nastavitelnou hrubost mletí a neměl by kávu spálit. Pokud máte rádi cappuccino nebo caffe latte, je nutné přikoupit ještě napěňovač mléka. Výsledná káva pak závisí na tom, abyste nepouštěli vodu přes páku kávovar příliš dlouho a tím kávu příliš nespařili.

 

S automatem chybu neuděláte

Chcete-li ušetřit čas a námahu, můžete si pořídit automatický kávovar, který připraví vaše oblíbené nápoje po stisknutí jednoho tlačítka během pár vteřin. Tyto přístroje jsou k dostání v ceně od šesti tisíc výše. Namelou přesně zváženou dávku kávy potřebnou pro  jeden šálek, spaří ji vodou po přesně danou dobu, aby káva neztratila svou chuť, a v případě dražších přístrojů i ohřejí a napění mléko a automaticky připraví cappuccino nebo caffe latte. V tomto případě však počítejte s cenou od patnácti tisíc výše.

Příprava latte

Jistota jménem kapsle

Nemáte-li dostatek prostředků na nákup kvalitního automatického kávovaru a zároveň vám úplně tolik nezáleží na vybroušené chuti stoprocentní arabicy, můžete sáhnout po kapslovém kávovaru, který lze pořídit už zhruba od 2000 korun a který vám vyprodukuje chuťově slušné kávové pochoutky doslova za pár vteřin. Výrobci kapslových kávovarů jsou navíc poměrně kreativní ve vytváření stále nových variant a příchutí především mléčných kávových nápojů, jako například káva s příchutí likéru Baileys nebo sušenek Oreo.