Proč používá mašinka Tomáš koleje

Vlak bez kolejí si nedokážeme představit. Tyto dvě věci jsou spolu spojeny už od jejich začátků. Již v dávné historii, kdy ještě neexistoval parní stroj, byly koleje využívány při převážení těžkých břemen, která tehdy tahali koně. S vynálezem parního stroje se tento způsob přepravy stal ještě rychlejším, dostupnějším a oblíbenějším. A vždy v železniční dopravě hrály roli koleje.vlak vyjíždějící z nástupiště

A toto spojení vlak a koleje se přeneslo i do dětských seriálů. Vybrat můžeme jeden z těch nejpopulárnějších s vlakovou tématikou, Mašinku Tomáše. Jedná se o britský televizní pořad pro nejmenší, kdy hlavní roli hraje antropomorfizovaný vlak jménem Tomáš. Premisa by se dala přirovnat k filmu studia Pixar Auta, až na to, že zde existují i lidé, a vlaky (ale i jiné stroje) s nimi dokážou běžně komunikovat.

A jelikož se jedná, jak již bylo řečeno a jak vyplývá z názvu, o pořad o vlaku, není divu, že i v seriálu Mašinka Tomáš koleje hrají poměrně významnou roli. Ačkoliv totiž zde lokomotivy dokážou mluvit, mají rozum i emoce a se svými lidskými tvůrci se tedy dorozumět, nikoho nenapadne udělat jim kola tak, aby nemuseli jezdit po kolejích. Nejspíš by to v seriálu pro nejmenší děti vypadalo divně, avšak alespoň by to nevytvářelo problém v logice.

Je však zároveň nutno poznamenat, že železniční trať vede prakticky po celém fiktivním ostrově, na který je děj umístěn, takže to zas takové omezení nepředstavuje. Přesto to omezení je, neboť vlaky, zde cítící a myslící bytosti, postrádají základní svobodu, tedy volnost pohybu. Nemohou jít, nebo spíše jet, kam chtějí, nýbrž se musí pohybovat po přesně vytyčených trasách.stará parní lokomotiva

A tím se právě liší od pixarovských Aut, které mají podobnou premisu, tedy oživlé stroje. Ta se však, právě proto, že jsou to auta, mohou pohybovat naprosto volně. Navíc zde nejsou lidé, takže celá situace nevyvolává řadu dalších otázek.

Každopádně někomu může připadat směšné chtít logiku po dětském seriálu. Musíme si však uvědomit, co si z něj děti odnesou a jak je ovlivní. A nemyslete si, i malé děti vidí a chápou víc, než si myslíme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup